Tworząc system rozładunku towarów w swojej firmie, warto zainwestować w nowoczesne rampy przeładunkowe. Dzięki nim można zniwelować różnice poziomów między samochodem a halą magazynową i tym samym zapewnić płynny transport ładunków przy pomocy wózków paletowych lub widłowych. Na rynku dostępne są różne modele ramp, dlatego przed wyborem jednego z nich dowiedz się, czym się różnią i jakie mają właściwości.
Najważniejsze rodzaje ramp przeładunkowych
Zanim przejdziemy do przedstawienia najpopularniejszych modeli ramp, przypomnijmy, czym w ogóle są te urządzenia i jakie spełniają zadanie w technice rozładunku. Najprościej tłumacząc, są to ruchome pomosty, które służą do połączenia płaszczyzny prowadzącej do bramy magazynowej z podłogą naczepy samochodowej i wyrównania między nimi różnic w poziomie wysokości. Jest to możliwe poprzez uniesienie konstrukcji z jednej strony. W ten sposób tworzy się ciąg komunikacyjny umożliwiający transport ładunków przy pomocy wózków.
Dostępne na rynku rampy przeładunkowe różnią się przede wszystkim sposobem uruchamiania oraz konstrukcją tzw. wargi, czyli dodatkowego elementu pozwalającego na precyzyjne połączenie platformy z podłogą samochodu. Z tego względu najczęściej spotkać można następujące modele pomostów:
-
mechaniczne,
-
hydrauliczne,
-
z wargą wysuwną,
-
z wargą uchylną (obrotową).
Powyższe konstrukcje stosowane są zarówno w niewielkich magazynach, jak i w dużych centrach logistycznych jako elementy np. doków przeładunkowych, czy też innych systemów wyposażonych w bramy, fartuchy uszczelniające itp.
Rampy mechaniczne
Tego rodzaju pomost ma prostą konstrukcję, w której górną platformę należy podnieść ręcznie do poziomu ciężarówki, co w zależności od modelu wymaga zastosowania dźwigni lub obsługi nawet dwóch osób. Ze względu na taki sposób rozkładania urządzenie stosowane jest najczęściej w miejscach, gdzie dostawy towarów występują z niską częstotliwością bądź gdzie nie ma dostępu do elektryczności niezbędnej do zamontowania rampy automatycznej.
Rampy przeładunkowe hydrauliczne (automatyczne)
W magazynach i centrach logistycznych obsługujących dużą liczbę samochodów stosuje się dzisiaj nowocześniejsze rodzaje pomostów, jakimi są rampy hydrauliczne. W ich przypadku podniesienie platformy odbywa się automatycznie za pomocą jednego przycisku uruchamiającego siłowniki. Tego rodzaju konstrukcje występują w różnych wariantach. Przykładowo w naszej firmie Prodock dostępne są aż trzy takie rampy przeładunkowe. Jedna ma budowę konsolową, a dwie są ramowe. Wszystkie składają się z:
-
platformy,
-
samonośnej ramy,
-
zautomatyzowanego systemu hydraulicznego,
-
oraz panelu sterującego.
Wyposażone są także w hydraulicznie podnoszone lub wysuwane wargi, dlatego ich obsługa jest wyjątkowo prosta i szybka.
Rampy z wargą obrotową (uchylną)
W tym modelu warga w stanie spoczynku ułożona jest prostopadle w stosunku do platformy. Uruchomienie siłownika powoduje jej podniesienie i wyrównanie do poziomu płaszczyzny pomostu.
Rampy z wargą wysuwną
Wargę wysuwaną mają pomosty automatyczne, w których ten element w stanie spoczynku znajduje się równolegle pod główną platformą. Po uruchomieniu siłownika zostaje on wysunięty do przodu, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie połączyć płaszczyznę rampy z podłogą samochodu dostawczego. Ten rodzaj wargi zalecany jest w miejscach, gdzie często występuje boczne ładowanie auta bądź z innych względów konieczne jest bardzo dokładne połączenie platformy z naczepą samochodową.
Oprócz powyższych rodzajów rampy przeładunkowe różnią się między sobą wieloma innymi parametrami, takimi jak:
-
wymiary,
-
nośność platformy,
-
długość i zakres pracy wargi.
Wybierając konstrukcję, warto też zwrócić uwagę na obecność blokady bezpieczeństwa, rodzaj zastosowanych komponentów, czy sposób montażu, który może być np. podwieszany bądź wbudowany.
Dzięki temu, że na rynku dostępne są różne modele ramp, bardzo łatwo dopasować odpowiednią konstrukcję do specyfiki danego systemu przeładunkowego oraz potrzeb firmy. Jeśli właśnie szukasz takich urządzeń, sprawdź katalog naszej firmy Prodock. Znajdziesz w nim najnowocześniejsze rampy hydrauliczne w różnych wariantach do wyboru.