Dla większej efektywności, lepszego przepływu towarów, a w końcu – dla odpowiedniego bezpieczeństwa pracowników. Prawidłowe projekty magazynów wpływają na całokształt funkcjonowania danego obiektu. Tyczy się to nie tylko m.in. regałów, ale i miejsca, gdzie towar jest rozładowywany lub ładowany na pakę pojazdu. Właściwie zaprojektowane doki przeładunkowe decydują o tym, jak sprawnie przebiegają prace na nich. Niestety – czasem zdarzają się błędy w ich projektach. W tym artykule przytaczamy te najczęściej popełniane. Zachęcamy do lektury.
Spis treści
- Znaczenie odpowiedniego projektowania doków przeładunkowych
- Błąd nr 1: Niedostosowanie doków do specyficznych potrzeb magazynu
- Błąd nr 2: Ignorowanie aspektów bezpieczeństwa i ergonomii
- Błąd nr 3: Niewłaściwe planowanie przepływu pracy i logistyki
- Najlepsze praktyki w projektowaniu efektywnych doków przeładunkowych
Znaczenie odpowiedniego projektowania doków przeładunkowych
Dlaczego warto poświęcić odpowiednią uwagę temu elementowi magazynów? Z kilku powodów. Przede wszystkim przemyślanie zaprojektowane doki przeładunkowe zwiększają wydajność zachodzących na nich procesów. Z jednej strony bowiem rośnie tempo załadunku/rozładunku towarów, a z drugiej – spada ryzyko ich uszkodzenia.
Prawidłowo zaplanowane rampy i inne elementy doków zmniejszają również ryzyko wypadków pracowników. Nie muszą bowiem np. samodzielnie przenosić towarów, wykorzystując nowoczesne urządzenia służące do załadunku lub rozładunku pojazdów i rozmieszczania ich w magazynie. Dodatkowo np. fartuchy uszczelniające zwiększają ochronę przeładowywanych produktów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Warto mieć na uwadze także fakt, że z powyższych korzyści wypływa jeszcze jedna zaleta – ograniczenie kosztów związanych m.in. z uszkodzeniem towarów, wypadkami przy pracy oraz przestojami. Nowoczesne doki przeładunkowe, jakie znajdziesz np. w naszej ofercie, mogą więc przyczynić się do lepszego bilansu finansowego firmy.
Jakie błędy zaś mogą zaburzyć ich funkcjonowanie? O tym zagadnieniu więcej przeczytasz poniżej.
Błąd nr 1: Niedostosowanie doków do specyficznych potrzeb magazynu
Specyfika konkretnego składu jest istotna w kontekście projektowania doków. Te bowiem mogą wpływać na efektywność operacyjną całego obiektu. Złe wykonanie lub za mała liczba bram najprawdopodobniej doprowadzą do zatorów i przedłużenia procesu załadunku i rozładunku. Brak odpowiednich zadaszeń i ww. fartuchów może też utrudniać pracę w warunkach złej pogody.
Błędy te w prostej linii prowadzą do zwiększenia kosztów. Dłuższy czas przeładowywania towarów i przestoje ciężarówek oczekujących na obsługę są niekorzystne z perspektywy funkcjonowania całego łańcucha dostaw. To natomiast może ostatecznie odbić się również na opinii o danej firmie wśród klientów oczekujących na towar.
Błąd nr 2: Ignorowanie aspektów bezpieczeństwa i ergonomii
Doki przeładunkowe muszą być zaprojektowane tak, aby nie tylko zapewniały odpowiednią wydajność, ale i ochronę personelu i towarów. Rampa przeładunkowa i każdy inny element tej części magazynu dostosowany do wymogów bezpieczeństwa, skutecznie zmniejszają ryzyko wypadków oraz uszkodzenia ładunków. Brak stosownych zabezpieczeń i praktycznych, ergonomicznych rozwiązań z kolei wiąże się z pogorszeniem warunków pracy, co może być przyczyną tragicznych w skutkach błędów.
Błąd nr 3: Niewłaściwe planowanie przepływu pracy i logistyki
Cały magazyn powinien być zaplanowany m.in. pod kątem dostosowania go do przewidywanego ruchu. Obejmuje to również właściwe zaplanowanie doków przeładunkowych. Ewentualne błędy w tym zakresie, mogą prowadzić do szeregu problemów, o jakich wspomnieliśmy wyżej, ale i mnóstwa innych komplikacji. Złe zaprojektowanie doków i ich liczby wiąże się też z potencjalną desynchronizacją działań na różnych etapach procesu logistycznego, a także niewłaściwym zarządzaniem zasobami, w tym pracą personelu. Z tych przyczyn mogą powstawać nie tylko przestoje w dostępie do miejsca rozładunku/załadunku, ale i zatory w samym magazynie, utrudniające prawidłowe funkcjonowanie składu.
Najlepsze praktyki w projektowaniu efektywnych doków przeładunkowych
W prawidłowym rozplanowaniu i zaprojektowaniu miejsc przeładunku w magazynie trzeba kierować się kilkoma kluczowymi kwestiami, w tym m.in. odległością, jaką ładunek musi przebyć, by dotrzeć do miejsca składowania czy rodzajem obsługiwanych pojazdów. Dla zwiększenia efektywności warto też stosować nowoczesne rozwiązania, poprawiające ergonomię i bezpieczeństwo, a – co za tym idzie – często wydajność procesów, zachodzących w dokach przeładunkowych. Jeśli szukasz partnerów, którzy zaprojektują dla Ciebie praktyczne rozwiązania – sprawdź ofertę przygotowaną przez Prodock! Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły.