Współczesna technika przeładunku towarów stara się w maksymalny sposób zaspokoić różne potrzeby wykorzystujących ją przedsiębiorstw. Świadczą o tym, chociażby, rękawy uszczelniające. Są to ważne elementy profesjonalnych systemów rozładunkowych, które można spotkać w magazynach, centrach logistycznych, czy halach produkcyjnych. Poniżej wyjaśniamy, do czego one dokładnie służą, jak wyglądają i dlaczego warto je stosować. Podpowiadamy również, jak wybrać najlepsze uszczelnienie.
Gdzie stosuje się rękaw uszczelniający?
Rozładunek towarów z dostarczających ich samochodów ciężarowych można dzisiaj znacznie usprawnić dzięki zastosowaniu specjalnych konstrukcji tworzących tzw. systemy przeładunkowe. Mają one za zadanie nie tylko ułatwić bezpośrednie przetransportowanie towaru z tira do hali magazynowej, ale także zabezpieczyć go przed zniszczeniem. W praktyce tworzy się otwór w budynku o odpowiedniej wielkości i wyposaża w elementy systemu przeładunkowego, takie jak:
· brama,
· rampa hydrauliczna, pozwalająca wyrównać płaszczyznę przeładunku między naczepą samochodu a stanowiskiem przeładunkowym w hali,
· czy wreszcie rękaw uszczelniający.
Ten ostatni zbudowany jest z ram aluminiowych, na których najczęściej zamocowana jest plandeka z PVC zwana fartuchem.
Ważne funkcje rękawów uszczelniających
Nietrudno się domyślić, że zadaniem omawianej konstrukcji jest uszczelnienie otworu stanowiska przeładunkowego, a dokładnie przestrzeni między ścianą budynku a naczepą zaparkowanego pod nim samochodu dostawczego. Z reguły stosowany jest w tym celu fartuch uszczelniający. Warto wiedzieć, że istnieją również inne rozwiązania np. rękawy pneumatyczne, gdzie wolną przestrzeń wypełniają nadmuchiwane poduszki. W każdym przypadku takie urządzenia mają spełnić konkretne zadania, czyli:
· zabezpieczyć towar oraz pracowników przed działaniem czynników atmosferycznych,
· chronić wnętrze budynku przed stratami energetycznymi.
Dodatkowo rękawy uszczelniające stanowią pewien rodzaj bariery przed wtargnięciem do wnętrza budynku osób niepowołanych podczas rozładunku, a więc także zabezpieczają przed ewentualną kradzieżą.
Ochrona towaru i ludzi
Dzięki rękawom uszczelniającym przestrzeń przeładunkowa między halą a samochodem jest niemal idealnie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak:
· deszcz,
· śnieg,
· wiatr,
· promienie słoneczne,
· czy po prostu zbyt wysokie lub niskie temperatury.
Ma to znaczenie przede wszystkim dla komfortu pracy ludzi zatrudnionych przy rozładunku towaru. Nawet najprostszy fartuch mechaniczny DS bez ocieplenia potrafi poprawić warunki pracy podczas chłodnych miesięcy, choć jeszcze lepiej sprawdza się fartuch DSO ocieplany. Równie istotna jest ochrona samego towaru, który mógłby ulec zniszczeniu np. pod wpływem wilgoci lub ekstremalnie wysokiej temperatury. Na takie uszkodzenia narażone są, chociażby, wszelkie produkty spożywcze, ale także na przykład tekstylne, czy chemiczne.
Oszczędność energii i zachowanie odpowiednich warunków w hali
Ponieważ rękawy stanowią rodzaj śluzy, podczas przeładunku nie dochodzi do znaczących zmian w warunkach panujących w budynku oraz wnętrzu naczepy – nawet jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno lub gorąco.
Zimą nie trzeba się więc martwić o obniżenie temperatury w hali, co wymagałoby zużycia dodatkowej energii na jej ponowne ogrzanie. Latem z kolei można oszczędzić koszty związane z działaniem klimatyzacji. Utrzymanie określonych warunków w magazynie jest często konieczne ze względu na rodzaj przechowywanych w nim towarów. Stałych, niskich temperatur wymagają wspomniane już produkty spożywcze oraz inne łatwo psujące się towary.
Podsumowanie
Już wiesz, do czego służą i jakie pełnią funkcje rękawy uszczelniające. Tak naprawdę trudno sobie bez nich dzisiaj wyobrazić nowoczesny system przeładunkowy. Jednak ważne jest, aby dobrze dopasować rodzaj tej konstrukcji do potrzeb magazynu. W Prodock zrobisz to bez trudu, ponieważ mamy najnowocześniejsze i najbardziej cenione przez klientów fartuchy: mechaniczne ocieplane i nieocieplane, a także model pneumatyczny. Zapraszamy do współpracy!