Praktyczne rampy przeładunkowe o nowoczesnej konstrukcji hydraulicznej sprawdzają się zarówno w sklepie, jak i dużym centrum logistycznym. Z założenia urządzenia te powinny być przygotowane do intensywnej i długiej eksploatacji. Jednak ich żywotność w dużej mierze zależy od ich prawidłowego użytkowania. Dowiedz się, na czym powinno ono polegać!
Prawidłowy montaż
Najnowsze modele ramp przeładunkowych są urządzeniami wyposażonymi w specjalne siłowniki hydrauliczne podnoszące pomost oraz warg. Pozwalają one na stworzenie niemal idealnie prostej platformy do transportu ładunków z samochodu do budynku magazynu. Prawidłowe działanie tych mechanizmów, jak również zapewnienie bezpiecznych warunków do transportu towarów, wymaga odpowiedniego montażu całej platformy. Powinna być ona zamocowana stabilnie i właściwie wypoziomowana. Montaż urządzenia, podobnie jak jego pierwsze uruchomienie, warto więc powierzyć fachowcom, najlepiej rekomendowanym przez producenta.
Użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem
Należy pamiętać, że rampa przeładunkowa służy do połączenia podłogi skrzyni ładunkowej auta z podłogą magazynu w celu stworzenia jednolitego pomostu do transportu towarów między nimi za pomocą wózków widłowych. Siłowniki hydrauliczne służą wyłącznie do wyrównania poziomów między autem i budynkiem. W związku z tym nie należy ich stosować do podnoszenia lub opuszczania ani ładunków, ani ludzi.
Należy również przestrzegać ogólnych warunków użytkowania rampy, które są wyszczególnione w jej dokumentacji technicznej. Chodzi przede wszystkim o następujące zasady:
-
nieprzekraczanie maksymalnej nośności pomostu,
-
przestrzeganie maksymalnego nachylenia platformy,
-
użytkowanie sprzętu przy odpowiednich warunkach otoczenia (rampy nie powinny być uruchamiane przy bardzo silnych mrozach),
-
w czasie nieużywania mostku przywracanie urządzenia do pozycji spoczynkowej.
Warto wiedzieć, że rampy przeładunkowe dostarczane przez firmę Prodock wyposażone są w szereg systemów bezpieczeństwa zapobiegających ich nieprawidłowemu użytkowaniu. Są to m.in. zawór bezpieczeństwa STOP oraz system blokujący platformę automatycznie w przypadku nagłego braku zasilania.
Szkolenia pracowników obsługujących rampę
Stan techniczny rampy przeładunkowej zależy od osób obsługujących urządzenie na co dzień. Pracownicy powinni więc być przeszkoleni z zasad działania platformy i zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Powinni również znać najważniejsze parametry techniczne konstrukcji, aby nie dopuścić do jej przeciążenia. W użytkowaniu rampy duże znaczenie ma także prawidłowe dokowanie przy niej pojazdów. Większość doświadczonych kierowców doskonale wie, że do platformy należy podjeżdżać powoli i unikać gwałtownego hamowania, a także odjeżdżać od niej dopiero po jej odłączeniu od pojazdu. Nadzór nad prawidłowym dokowaniem pojazdów należy jednak do pracowników magazynu, dlatego powinny być to osoby odpowiednio przeszkolone.
Regularny serwis i konserwacja urządzenia
Przy intensywnej eksploatacji rampy przeładunkowe należy poddawać przeglądom technicznym nawet co 6 miesięcy. Kontrola powinna być wykonana przez serwis producenta (szczególnie w okresie gwarancyjnym). Zazwyczaj obejmuje ona następujące czynności:
-
dokładne oględziny wszystkich elementów platformy,
-
kontrola działania pomostu we wszystkich możliwych cyklach,
-
sprawdzenie szczelności układu hydraulicznego,
-
usunięcie ewentualnych usterek oraz wymiana poszczególnych podzespołów, jeśli jest to konieczne,
-
wymiana oleju – należy ją przeprowadzać co 2 lata.
Warto także pamiętać, że stan techniczny rampy powinien być kontrolowany regularnie także przez samych pracowników. Raz w miesiącu należy również przeprowadzić podstawowe prace konserwacyjne, takie jak oczyszczenie i nasmarowanie zawiasów występujących w konstrukcji.
Sprawdź, jakie rampy przeładunkowe dostępne są w Prodock oraz jak wygląda ich serwis realizowany przez naszą firmę. Wybierając wysokiej jakości produkty oraz profesjonalną obsługę techniczną, możesz być pewny długiej żywotności i niezawodności swoich urządzeń.