W Polsce powstaje coraz więcej magazynów konsolidacyjnych, ponieważ są one niezastąpione m.in. w obsłudze stale rozwijającego się e-handlu. Rolą takich obiektów jest bowiem nie tylko składowanie towarów, ale także ich grupowanie w zbiorcze przesyłki do dalszego transportu, co znacznie usprawnia ich dostawę. Sprawdź, jak działa magazyn konsolidacyjny i jakie pełni funkcje w logistyce.
Spis treści
Co charakteryzuje magazyny konsolidacyjne?
Słowo konsolidacja znane jest głównie z nomenklatury bankowej, gdzie używa się go do określenia procesu, polegającego na połączeniu kilku kredytów w jedno, nowe zobowiązanie. Poprzez analogię można więc się domyślić, czym jest magazyn konsolidacyjny. Jest to bowiem nic innego jaj obiekt, w którym łączy się towary dostarczone od różnych dostawców w większe ładunki, przeznaczone do wspólnego transportu np. do tego samego miasta lub konkretnego odbiorcy.
W odróżnieniu od standardowych magazynów ten konsolidacyjny świadczy zatem dodatkowe usługi. Nie tylko bowiem zajmuje się składowaniem towarów, ale także ich sortowaniem i kompletacją.
Proces konsolidacyjny podzielony na etapy
Cały proces konsolidacyjny w omawianym magazynie podzielony jest na następujące etapy:
- Przyjęcie towarów od różnych dostawców, które najpierw należy wyładować z tirów na mostki przeładunkowe.
- Przekazanie przesyłek do strefy tymczasowego składowania.
- Sortowanie paczek i odpowiednie rozmieszczenie w strefie składowania np. według terminów i kierunków wysyłki.
- Kompletacja zamówień – pojedyncze paczki są grupowane do wspólnego transportu i sporządzana jest dokumentacja opisująca szczegółowo poszczególne jednostki.
- Pakowanie i formowanie palet lub skrzyń przeznaczonych do wysyłki.
- Załadowanie przygotowanych ładunków do ciężarówek.
Plusy tego rodzaju magazynów
Z racji pełnionych funkcji magazyny konsolidacyjne odgrywają dzisiaj ważną rolę przede wszystkim w obsłudze branży e-commerce. Wiąże się ona bowiem z koniecznością dostarczania ogromnej ilości przesyłek pochodzących od różnych dostawców do odbiorców rozproszonych po całym kraju. Najlepszym na to sposobem jest właśnie łączenie takich paczek w większe ładunki i potem wysyłanie ich w konkretne miejsca docelowe jednym środkiem transportu. Dzięki temu można bowiem:
- usystematyzować i przyśpieszyć dostawy towarów,
- maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową pojazdów,
- zmniejszyć koszty dostaw.
Korzystanie z usług magazynów konsolidacyjnych pomaga więc dzisiaj firmom z branży e-commerce zwiększać swoją konkurencyjność na rynku. Dzięki nim mają bowiem możliwość proponowania klientom bardzo niskich kosztów dostawy zamówionych towarów, a także zapewniania im coraz krótszego czasu oczekiwania na ich dostarczenie.
Automatyzacja magazynów konsolidacyjnych
Jednym z największych wyzwań współczesnej logistyki, zwłaszcza w e-commerce, jest usprawnienie łańcucha dostaw. Procesy konsolidacyjne w magazynach bardzo w tym pomagają, szczególnie jeśli są zautomatyzowane. Automatyzacja w ich przypadku jest w zasadzie niezbędna, zważywszy choćby na dużą ilość obsługiwanych ładunków. Do najczęstszych rozwiązań stosowanych w tego rodzaju obiektach należą więc między innymi:
- w strefie załadunku i rozładunku – platformy przeładunkowe z hydraulicznie podnoszoną wargą, które przyśpieszają proces obsługi ciężarówek, czy też śluzy uszczelniające, które ułatwiają pracę podczas niekorzystnych warunków pogodowych;
- w strefie składowania – m.in. automatyczne systemy składowania elementów drobnych oraz regały satelitarne przeznaczone do obsługi dużej ilości szybko rotujących towarów;
- w strefie konsolidacji – np. przenośniki rolkowe i pojemnikowe, sortery, regały kompletacyjne.
Oprócz tego w magazynie konsolidacyjnym ważną rolę odgrywa oprogramowanie komputerowe. Dzięki niemu łatwiej bowiem zaplanować i zsynchronizować zadania, kontrolować zapasy, czy też sporządzać dokumentację.
Usprawnij proces magazynowy
Jeśli planujesz budowę magazynu konsolidacyjnego, koniecznie zadbaj o jego wyposażenie w urządzenia, które pomogą usprawnić realizowane w nim procesy. Do strefy przeładunkowej polecamy Ci rozwiązania od Prodock, takie jak śluza uszczelniająca, czy też automatycznie podnoszona rampa rozładowcza. Skontaktuj się z nami, a wyjaśnimy Ci ich działanie oraz korzyści z ich montażu.