Wśród elementów tworzących systemy przeładunkowe ważną rolę odgrywają naprowadzacze kół dla samochodów dostarczających towar do magazynu. Te z pozoru zwyczajne, stalowe rury pomagają kierowcom podjechać pod rampę, dok lub bramę magazynową. Tym samym usprawniają ruch na placu oraz proces przyjmowania i odbierania ładunków. Dowiedz się, jak dokładnie działają tego rodzaju konstrukcje, dlaczego warto je zamontować przy magazynie, a także jak należy to zrobić, żeby spełniały swoje zadanie.
Jak wyglądają naprowadzacze kół i gdzie się je montuje?
Naprowadzacze kół mają niezwykle prostą konstrukcję. To dwie dość długie rury wykonane najczęściej z ocynkowanej stali, które są przymocowane równolegle względem siebie na podjeździe do rampy przeładunkowej lub bramy magazynu. Ich charakterystyczne, prostopadłe ułożenie do ściany budynku, a także odpowiednia odległość między nimi, umożliwiają wjazd pojazdom dostawczym równo pod punkt ładowania towaru. Na pierwszy rzut oka przypominają nieco odbojnice. Nietrudno je zauważyć, gdyż często są pomalowane na jaskrawo-żółty kolor, by były lepiej widoczne dla kierowcy.
Jak działają naprowadzacze kół?
Zadanie, jakie mają spełniać naprowadzacze kół, polega na usprawnieniu ruchu na placu przeładunkowym. Ułożone równolegle na podjeździe w określonej odległości od siebie tworzą dla samochodu rodzaj wąskiego korytarza, który prowadzi wprost pod bramę magazynową. Po wjechaniu kierowca może ustawić auto pod idealnym kątem przy ścianie budynku. Jest to możliwe, ponieważ stalowe rury stanowią ograniczniki dla kół i tym samym torują im drogę.
Warto dodać, że odbojnice mają odpowiednią wysokość, aby podczas manewrowania autem między nimi nie dochodziło do uszkodzenia felg. Co więcej, na rynku dostępne są warianty naprowadzaczy kół różniących się średnicą rury, która ma wpływ na wytrzymałość konstrukcji. Dzięki temu można je dopasować do rodzaju aut dostarczających towar do magazynu. Najgrubsze wersje zalecane są do obsługi tirów, a także w miejscach, gdzie występuje wysoka częstotliwość dostaw.
Naprowadzacze kół – sposoby montażu
Ze względu na silny napór kół na stalowe rury ważne jest nie tylko dopasowanie ich pod względem grubości, ale także odpowiedni sposób montażu. Pod tym względem wyróżniamy dwa rodzaje tych konstrukcji:
- przykręcane do podłoża,
- zalewane, czyli montowane przez zabetonowanie.
W pierwszym przypadku profile stalowe po prostu przykręca się śrubami do nawierzchni placu przed rampą przeładunkową. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że umożliwia zamontowanie naprowadzaczy na już wykonanym podłożu. Niestety są w tym przypadku pewne ograniczenia, ponieważ nie każda nawierzchnia spełnia wymogi wytrzymałościowe. Ten problem nie dotyczy natomiast konstrukcji zalewanych. Ich montaż odbywa się w trakcie tworzenia nawierzchni i polega na zabetonowaniu w niej pionowych elementów.
Bez względu na sposób mocowania odbojnic ważne jest ich prawidłowe ułożenie względem siebie oraz budynku, ponieważ od tego zależy ich funkcjonalność. Niezbędna jest tu wyjątkowa precyzja w zachowaniu równej odległości między rurami, a także dopilnowanie, by były usytuowane pod właściwym kątem do ściany magazynu.
Dlaczego warto zamontować naprowadzacze kół?
Sprawny przeładunek towarów dostarczanych samochodami powiązany jest w dużym stopniu z urządzeniami, jakie są zamontowane przy stanowiskach magazynowych. Jeśli właśnie rozważasz, które z nich zastosować w swojej firmie, naprowadzacze kół z pewnością będą dobrym wyborem. Dzięki temu, że pomagają kierowcy precyzyjnie zadokować samochód przy rampie bez konieczności wykonywania żmudnych manewrów, cały proces rozładunku odbywa się szybko i sprawnie. To oczywiście przekłada się na wydajność pracy magazynu, a więc także na działalność całego przedsiębiorstwa.
Dużą zaletą tych konstrukcji jest ich prosta budowa i łatwy montaż. Ważne jednak, by elementy stalowe były solidnie wykonane, ponieważ przekłada się to na ich wytrzymałość oraz funkcjonalność. Jeśli zależy Ci na takich produktach, znajdziesz je w naszej firmie Prodock. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiedni model, dostosowany do potrzeb Twojej firmy.