baza wiedzy

Czym jest ciepły dok? Wyjaśniają eksperci z Prodock

W nowoczesnych halach magazynowych i centrach logistycznych doki przeładunkowe stanowią już standardowe wyposażenie infrastruktury. Te specjalne konstrukcje mają za zadanie zapewnić jak najlepsze warunki transportu towarów w strefie między autem dostawczym a budynkiem, głównie poprzez jej zabezpieczenie przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Nietrudno się więc domyślić, czym jest ciepły dok – to obiekt o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych. Dowiedz się, na czym polega jego konstrukcja i jakie ma zastosowanie.

Ciepły dok – na czym polega jego konstrukcja?

Na początku przypomnijmy, jak wygląda standardowy dok przeładunkowy. To konstrukcja pozwalająca stworzyć ciąg transportowy między magazynem a skrzynią ładunkową samochodu dostawczego. Jest to kompletne stanowisko przeładunkowe składające się najczęściej z takich elementów jak:

Jeżeli powyższa konstrukcja zostanie wyposażona w dodatkową izolację, powstaje ciepły dok. Takie dodatkowe uszczelnienie może być wykonane poprzez zastosowanie różnych materiałów. Najczęściej stosuje się doszczelnienie z płyt warstwowych, które montuje się na przykład pod mostkiem przeładunkowym, a także poprzez zastosowanie specjalnych fartuchów uszczelniających – ocieplanych lub pneumatycznych.

Najefektywniejszym rozwiązaniem jest wykonanie bramy schodzącej przed rampą przeładunkową do poziomu placu manewrowego. Innym rozwiązaniem są tzw. Dostawiane Stanowiska Przeładunkowe, czyli dłuższe śluzy wykonane z płyt warstwowych. Są na stałe przymocowane do elewacji budynku i tworzą swego rodzaju tunel między budynkiem a skrzynią samochodu.

Do czego służy ciepły dok?

Większość profesjonalnych magazynów inwestuje w uszczelnienie bram przy stanowiskach przeładunkowych. Takie rozwiązanie skutecznie chroni pracowników i towar przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W ten sposób można uniknąć uszkodzenia ładunków oraz poprawić wydajność pracy, a więc także przepustowość magazynu.

Standardowe uszczelnienie składające się np. z fartuchów PVC chroni strefę przeładunku głównie przed:

  • wiatrem,
  • deszczem,
  • śniegiem,
  • oraz słońcem.

Nie do końca jednak jest w stanie utrzymać stałą temperaturę wewnątrz śluzy przy upale lub mrozie panującym na zewnątrz. Radzi sobie z tym ciepły dok, który ma podwyższone właściwości termoizolacyjne dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów uszczelniających i docieplających.

Ciepłe doki mają więc za zadanie utrzymywać we wnętrzu strefy przeładunkowej w miarę stałą temperaturę, zbliżoną do tej panującej wewnątrz hali magazynowej. Przy okazji także spełniają standardowe funkcje ochronne przed pozostałymi czynnikami atmosferycznymi.

Czym jest ciepły dok?

Jakie ma zastosowanie ciepły dok?

Na ciepły dok decydują się przede wszystkim firmy, które na co dzień przyjmują lub wydają towary wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Konstrukcja taka przydaje się w szczególności w magazynach-chłodniach. Pomaga zachować odpowiednie warunki transportu towarów nieodpornych na wysokie temperatury np. produktów spożywczych, w szczególności wyrobów mięsnych, przetworów mlecznych, owoców i warzyw.

Doki o podwyższonych walorach izolacyjnych pomagają również chronić towary wrażliwe na wilgoć (np. elektronika, leki, artykuły chemiczne), czy też na mróz (np. sadzonki, rośliny, kwiaty). Zapewniają szczelną ochronę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, pomagając bezpiecznie transportować towary delikatne np. ze szkła.

Do najważniejszych korzyści z zastosowania ciepłych doków przeładunkowych zalicza się:

  • zapewnienie w strefie przeładunku bezpiecznych warunków dla transportowanych towarów,
  • ochronę towarów przed zniszczeniem,
  • ograniczenie strat energii potrzebnej do utrzymania stałej temperatury w budynku magazynu,
  • poprawę warunków pracy pracowników obsługujących rozładunek towarów,
  • spełnienie wymogów sanitarnych w przypadku przeładunku niektórych rodzajów produktów.

Podsumowanie

Jeżeli uważasz, że w Twojej firmie przydałyby się ciepłe doki, skontaktuj się z nami! Jako doświadczeni eksperci chętnie podpowiemy Ci, jaki typ konstrukcji sprawdzi się najlepiej. Nasi eksperci zaproponują konkretne rozwiązania dopasowane do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.