Zarządzanie dużymi magazynami staje się coraz trudniejsze wraz ze zwiększającą się liczbą obsługiwanych zamówień. Procesy przeładunkowe i rozładunkowe, wydanie towaru oraz jego przyjęcie na magazyn mają wiele luk, przez które przedsiębiorcy borykają się z pewnymi trudnościami. Część z nich da się wyeliminować lepszą kontrolą, do innych jednak niezbędne okażą się dodatkowe środki. WMS – Warehouse Management Software – to skomplikowane systemy przeładunkowe, które służą do kontroli oraz optymalizacji działań każdego magazynu. Czy są niezbędne? Czy warto je wprowadzić do swojej firmy? Poznaj odpowiedzi w naszym artykule!
Spis treści
- WMS, czyli warehouse management software
- W jakich magazynach przyda się WMS?
- Zarządzanie przyjęciami i wysyłką
- WMS a automatyka magazynowa
- Zaprojektuj pracę magazynu razem z Prodock
WMS, czyli warehouse management software
WMS – Warehouse Management System – to jeden z najciekawszych sposobów walki z uciążliwymi problemami magazynowymi. Cyfrowy program komputerowy składa się łącznie z kilku typowych urządzeń. Należy do nich między innymi host/ERP oraz serwer, drukarka raportów, stacje robocze oraz punkty dostępu Wi-Fi do terminali radiowych. Wspólne działanie ich wszystkich umożliwia przede wszystkim koordynację oraz precyzyjną analizę całej pracy danego przedsiębiorstwa. W rezultacie zmniejsza się liczba błędów w kwestii monitorowania stanów magazynowych, a zwiększa kontrola nad całym procesem przyjmowania i wydawania towaru.
W jakich magazynach przyda się WMS?
Odpowiadając krótko – w praktyce wszędzie. Systemy WMS co prawda dedykuje się największym przedsiębiorstwom spedycyjnym i magazynom, lecz tak naprawdę ich wdrożenie jest możliwe w każdej firmie. Poszczególne zalety wynikające z zastosowania WMS są takie same, niezależnie od wartości towaru wydanego w skali dnia czy miesiąca. Sam proces wdrożenia nie jest skomplikowany. Przede wszystkim należy stworzyć projekt dostosowany do potrzeb i oczekiwań klienta, sporządzić listę wszelkich możliwości i wybrać optymalne rozwiązania techniczne. W kolejnym etapie przygotowuje się plan rozwiązań magazynowych, po czym przeprowadza się bardzo skomplikowany proces konfiguracji systemu. Wdrażanie kończy się wstępnym uruchomieniem całej instalacji.
Zarządzanie przyjęciami i wysyłką
WMS to przede wszystkim bieżąca kontrola przyjęcia oraz wysyłki towarów. Operator wprowadza dane w trakcie odebrania przesyłki, zapisuje ich właściwości, po czym przekazuje do magazynu w celu jego dalszego składowania. Co ciekawe, towar można przyjmować zarówno spakowany, jak i w pojemnikach i paletach – różnice wynikają z ujęcia tego faktu podczas przyjmowania zamówień. Można posiłkować się kodami kreskowymi, wykorzystując etykietowanie, a także przeprowadzić dokumentację. Podobnie jest w przypadku wydawania towarów, z tą jednak różnicą, że proces ten rozpoczyna się w chwili przygotowania ładunku do wydania. Program może wytyczyć trasy pracowników i zaproponować optymalny dobór towarów np. w ramach kompletowania zamówienia. Można w ten sposób skrócić czas realizacji do niezbędnego minimum.
WMS a automatyka magazynowa
WMS zdecydowanie pomaga w kwestii automatyki magazynowej, co wynika przede wszystkim z jego charakterystyki. Program, dzięki stałemu uzupełnianiu danych dotyczących liczby wydanego czy przyjętego towaru, może na bieżąco przekazywać wyniki dalej, do innych aplikacji lub instalacji automatyki przemysłowej. Dlatego też niezwykle ważna jest integracja systemu WMS oraz automatyki, która nie tylko zwiększy efektywność operacji magazynowych, ale także pozwoli na znaczące obniżki kosztów.
Zaprojektuj pracę magazynu razem z Prodock
W Prodock pracują wyłącznie najlepsi specjaliści, którzy z łatwością wprowadzą do każdego przedsiębiorstwa optymalne systemy przeładunkowe, usprawniające proces rozładunku i załadunku towaru. W firmie oferowane są między innymi nowoczesne rampy z hydraulicznie podnoszoną wargą. Elementy te stanowią podstawową część infrastruktury magazynowej, bez której prawidłowa praca przedsiębiorstw byłaby z całą pewnością utrudniona. Urządzenie spełnia wymogi normy EN 1398, ma oznakowanie CE i składa się ze składanej ramy, platformy z opuszczaną wargą oraz systemu hydraulicznego do poruszania nią. Oczekujesz rozwiązań dostosowanych do Twoich potrzeb i oczekiwań? Skontaktuj się z nami, a z pewnością zaproponujemy odpowiedni system. Zatem już dziś zaprojektuj pracę magazynu razem z Prodock!