baza wiedzy

3 najważniejsze cechy solidnej rampy przeładunkowej

Rampy przeładunkowe

 

Każdego roku w Polsce transportem samochodowym przewozi się miliony ton ładunków i większość z nich przechodzi nawet kilkukrotnie przez rampy przeładunkowe. Ten intensywnie eksploatowany element hal magazynowych i centrów dystrybucyjnych znacznie usprawnia proces ładowania towarów, pod warunkiem, że jest solidny i trwały. Dowiedz się, czym powinna się charakteryzować rampa rozładunkowa, by można było liczyć na jej solidność i niezawodność!

Do czego służy rampa przeładunkowa?

Ten rodzaj konstrukcji jest podstawowym elementem większości nowoczesnych systemów rozładunkowych, jakie spotkać można m.in. w magazynach, centrach logistycznych, zapleczach dużych marketów czy przy halach produkcyjnych. Trudno się temu dziwić, ponieważ uniwersalny charakter rampy pozwala ją stosować w zasadzie wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba wyrównania poziomów między skrzynią ładunkową pojazdu dostawczego (ciężarówki), a podłożem pomieszczenia odbioru towaru. Pod względem budowy jest to po prostu platforma wykonana ze stali, która wyposażona jest w specjalną wargę (klapę) pozwalającą precyzyjnie wypełnić lukę między podłogą samochodu a płaszczyzną hali rozładunkowej. W efekcie towar można załadować lub rozładować szybko i sprawnie np. przy pomocy wózków widłowych lub paletowych.
Warto pamiętać, że tego rodzaju platformy stanowią zazwyczaj część całego systemu przeładunkowego, na który składają się również m.in. śluzy uszczelniające, bramy przemysłowe, czy naprowadzacze. Jednak to właśnie rampa eksploatowana jest najbardziej, dlatego jej najważniejszą cechą powinna być solidność, która przekłada się na długą żywotność oraz bezawaryjność.
Oto trzy najważniejsze cechy rampy przeładunkowej, które gwarantują jej solidność.

 

Rampa przeładunkowa z klapą na zawiasie

 

Wysoka jakość materiałów i wykończenia

Wytrzymałość konstrukcji odgrywa kluczową rolę, jeśli weźmie się pod uwagę to, na jakie obciążenia narażona jest platforma. Najważniejsze jest, by spełniała wymagania określone w normach technicznych, przede wszystkim europejskiej normie EN 1398 60 kN określającej m.in. nośność znamionową ramp rozładunkowych. Dobrze jednak, jeśli oprócz tego producent zadba o każdy detal konstrukcji, który ma wpływ na jej solidność i trwałość.
Najlepszym materiałem na rampy są profile stalowe i blachy, które powinny być odpowiednio chronione przed korozją. Nie warto tu decydować się na połowiczne rozwiązania, lecz na bardziej zaawansowane np. dwuetapowe zabezpieczanie elementów stalowych przez ich piaskowanie, a potem lakierowanie wysokiej jakości produktem. W taki właśnie sposób wykańczane są rampy przeładunkowe Prodock, na co szczególną uwagę zwracają klienci firmy.

Nowoczesny i prosty w obsłudze system sterowania

Dzisiaj najpopularniejszymi elementami techniki przeładunkowej są bez wątpienia rampy hydrauliczne. Ich działanie polega na tym, że do poruszania platformy i wargi stosuje się siłowniki hydrauliczne niskociśnieniowe. Aby zapobiec awariom systemu, a więc także przestojom pracy rampy, ważne jest, by był on łatwy w obsłudze oraz miał rozwiązania zabezpieczające. Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim awaryjny zawór odcinający, który blokuje platformę w kilku przypadkach – m.in. gdy dojdzie do przedwczesnego odjechania pojazdu lub zostanie odcięte źródło zasilania.

 

Rampa przeładunkowa

 

Rozwiązania zapewniające stabilność konstrukcji

Solidna rampa przeładunkowa powinna być nie tylko wytrzymała pod względem konstrukcji i niezawodna w kwestii bezpieczeństwa obsługi. Jej ważną cechą jest stabilność, czyli odporność na różne rozłożenie obciążenia na jej powierzchni. Nietrudno sobie wyobrazić potencjalne przechyły konstrukcji w przypadku obciążenia jej wyłącznie z jednej strony. Warto więc wiedzieć, że niektóre platformy (np. Prodock) są sprężyście skrętne, dzięki czemu ich pomost zawsze stabilnie przylega do płaszczyzny pojazdu. Ma to szczególne znaczenie przy przeładunkach delikatnych i podatnych na zniszczenie towarów, ale wpływa pozytywnie również na trwałość i żywotność rampy.
Z założenia rampa przeładunkowa ma usprawniać proces przyjmowania i wydawania towarów. Wybierz solidną konstrukcję, a rzeczywiście będziesz mógł liczyć na jej niezawodność w każdej sytuacji.