Platformy rozładowcze odgrywają niezwykle ważną rolę w magazynie i ich ewentualne awarie mogą poważnie zakłócić działalność firmy. W większości przypadków usterki wynikają z przeciążenia konstrukcji oraz braku kontroli jej stanu technicznego. Sprawdź, jakie obciążenie może znieść rampa przeładunkowa i jak o nią dbać, by służyła bezawaryjnie jak najdłużej.
Spis treści
Rampy przeładunkowe – dlaczego są istotne w magazynie?
W każdym magazynie rampy przeładunkowe pełnią ważną funkcję, ponieważ można za ich pomocą w prosty sposób wyrównać poziomy między podłogą hali a skrzynią ładunkową auta i przez to stworzyć stabilny pomost dla pracowników oraz wózków transportowych. Dzięki tym konstrukcjom proces załadunku i rozładunku towarów z samochodów dostawczych odbywa się sprawnie i bezpiecznie.
Obecnie na rynku dostępne są różne modele platform przeładunkowych. Największą popularnością cieszy się nowoczesna rampa rozładowcza wyposażona w hydrauliczne siłowniki, którymi można automatycznie podnosić pomost do odpowiedniego poziomu. Takie urządzenie ma także specjalne wargi wysuwne lub uchylne, które ułatwiają precyzyjne połączenie platformy z naczepą.
Bez wątpienia platformy są niezwykle przydatne w magazynie i warto mieć świadomość, że ponieważ są to konstrukcje bardzo intensywnie użytkowane, istnieje ryzyko ich awarii. Głównym problemem okazują się przeciążenia, do których dochodzi najczęściej wskutek zlekceważenia nośności platformy.
O czym należy pamiętać, robiąc przegląd rampy?
Przegląd rampy rozładowczej powinien być przeprowadzany regularnie przez serwis producenta. Poza tym sami pracownicy magazynu powinni na bieżąco samodzielnie sprawdzać stan techniczny urządzenia, ponieważ w trakcie jego codziennej eksploatacji może dojść do różnych uszkodzeń mechanicznych konstrukcji. Wystarczy, że nie doszacuje się łącznej wagi wózka, operatora i ładunku, by doszło do odkształcenia lub pęknięcia platformy.
Podczas rutynowej kontroli warto przede wszystkim obejrzeć dokładnie wszystkie elementy rampy i jeśli którykolwiek uległ uszkodzeniu, należy wezwać serwis, który wymieni wadliwe podzespoły.
Czy da się zapobiec awarii?
Awariom rampy można zapobiec przede wszystkim poprzez przestrzeganie zasad jej prawidłowego użytkowania. Istotną kwestią jest tutaj pilnowanie, aby nie doszło do przeciążenia konstrukcji. Należy to wziąć pod uwagę tak naprawdę już na etapie budowy systemu przeładunkowego, ponieważ platforma powinna być dostosowana do specyfiki działalności magazynu. Chodzi głównie o właściwe określenie jej nośności, aby wytrzymywała ciężar stosowanych w obiekcie wózków transportowych, operatora oraz obsługiwanych ładunków.
Po zamontowaniu rampy magazynowej o danej wytrzymałości należy także na bieżąco kontrolować, aby nie przeciążyć jej zbyt dużym ładunkiem lub poprzez zastosowanie niewłaściwego wózka. Warto mieć świadomość, że poszczególne typy pojazdów magazynowych generują inne obciążenia. Przykładowo, wózki wysokiego składowania zmniejszają nośność platformy nawet o połowę, ponieważ mają specyficzny rozkład nacisku punktowego kół.
Nośność ramp przemysłowych
Producenci dostarczają rampy przeładunkowe o różnej nośności znamionowej, jednak standardowo wg normy PN EN 1398 powinna ona wynosić 60 kN, co odpowiada mniej więcej 6000 kg. Urządzenia o większym udźwigu wykonywane są zwykle na zamówienie i ich nośność może wynosić nawet 18 ton.
Warto zwrócić uwagę, że na wytrzymałość rampy wpływa jej konstrukcja. Aby urządzenie mogło spełniać swoje funkcje i działać jak najdłużej bez awarii, powinno być wykonane z solidnej blachy o odpowiedniej grubości oraz mieć specjalne wzmocnienia z profili usztywniających. Takie platformy dostarcza firma Prodock. Dodatkowo mają tzw. sprężystość skrętną, która zapewnia im stabilność nawet przy nierównomiernym obciążeniu.
Zadbaj o żywotność rampy magazynowej!
Już wiesz, że żywotność rampy magazynowej zależy w dużej mierze od jej prawidłowego użytkowania. Możesz ją wydłużyć poprzez pilnowanie, aby nie doszło do przeciążenia urządzenia, a także przez regularny serwis. W ostatniej kwestii możesz polegać na Prodock. Skontaktuj się z nami, a dowiesz się, jak pomożemy Ci zadbać o systemu przeładunkowe, by służyły niezawodnie przez wiele kolejnych lat.