Magazyn jest kluczowym elementem w funkcjonowaniu większości firm. Zmagasz się z problemami logistycznymi w obsłudze powierzchni magazynowej? Planujesz budowę hali i chcesz, by jak najlepiej sprawowała swoją funkcję? Sprawdź, jakie elementy musisz przeanalizować, by zapewnić wysoką efektywność pracy Twojej firmie.
Spis treści
- Organizacja pracy magazynu
- Układ przelotowy
- Układ kątowy
- Układ workowy
- Zaplanuj magazyn razem z Prodockiem!
Organizacja pracy magazynu
Żeby stworzyć perfekcyjnie efektywny magazyn, trzeba stale dbać o jego funkcjonowanie. Optymalizacja magazynu to proces, który rozpoczyna się podczas projektowania przestrzeni magazynowej i trwa przez cały czas jego istnienia. W niektórych przypadkach wystarczą małe, jednostkowe zmiany, by efektywność całego procesu znacznie wzrosła. Czasami rozwiązaniem może być modernizacja platformy przeładunkowej czy montaż naprowadzaczy kół. Optymalizacja nie oznacza całkowitego przeorganizowania, a jedynie znajdowanie najlepszego rozwiązania w obszarze jednego lub więcej kryteriów. W przypadku magazynów i ich reorganizacji najczęściej wspominane są 3 rodzaje układów, które najlepiej sprawdzą się w przypadku organizacji hali magazynowej.
Układ przelotowy
Nazwa układu przelotowego wiąże się bardzo mocno z jego budową. Z jednej strony znajdują się rampy przeładunkowe dla towarów przyjeżdżających na magazyn (strefa przyjęć), a z drugiej strony dla towarów opuszczających magazyn (strefa wydań). Obie strefy przedzielone są obszarem, w którym towary są składowane, czyli strefą magazynu. Jest to klasyczny układ powierzchni magazynowej. Wśród zalet układu przelotowego należy wymienić:
- zredukowanie możliwości pomyłki podczas wysyłki towarów,
- możliwość stworzenia odrębnych placów manewrowych dla stref przyjęć i wydań,
- likwidacja chaosu organizacyjnego dla pracowników poprzez rozdzielenie ich stref pracy.
Wśród wad zastosowania układu przelotowego należy wyróżnić mniejszą efektywność wykorzystania sprzętu i zasobów ludzkich oraz konieczność zapewnienia sporej przestrzeni wokół magazynu.
Układ kątowy
Zasada działania układu kątowego jest bardzo podobna do układu przelotowego. W tym przypadku także strefy przyjęć i wydań są oddzielone od siebie strefą magazynu. Jednak układ kątowy nie wymaga zapewnienia tak dużej powierzchni, jak w przypadku układu przelotowego. Strefy przyjęć i wydań w układzie kątowym nie są ułożone względem siebie na tej samej osi, lecz tworzy się między nimi kąt – stąd także nazwa tego układu. Najistotniejszą różnicą między tymi dwoma układami jest możliwość stworzenia jednego placu manewrowego z mostkami przeładunkowymi czy fartuchami uszczelniającymi w przypadku zastosowania układu kątowego. Jest to też rozwiązanie dla wszystkich firm, które nie posiadają wystarczająco dużego miejsca do wybudowania magazynu z układem przelotowym.
Układ workowy
Zupełnie inne rozlokowanie stref występuje w układzie workowym. W tym przypadku strefy przyjęć i wydań umieszczone są obok siebie, a nawet mogą być połączone. Strefa magazynu znajduje się natomiast bezpośrednio za tymi strefami i jest swego rodzaju workiem dla towarów przyjmowanych do magazynu i wydawanych z niego. Główne zalety układu workowego to:
- optymalne wykorzystanie powierzchni działki,
- jeden plac manewrowy dla całego magazynu,
- pozwala efektywnie wykorzystywać sprzęt oraz zasoby ludzkie w magazynie.
W przypadku wad układu workowego wymienia się zwiększone prawdopodobieństwo złego wydania towaru oraz zmniejszone bezpieczeństwo pracowników poprzez połączenie ze sobą stref przyjęć i wydań.
Zaplanuj magazyn razem z Prodockiem!
Organizacja magazynu nie jest czynnością jednorazową. Osoby odpowiedzialne za efektywność działania przestrzeni magazynowej muszą ją stale kontrolować, by w odpowiednim momencie zareagować, gdy efektywność znacznie spada. Nie zawsze do optymalizacji działania magazynu będą konieczne tak duże środki, jak zmiana jego układu. W niektórych przypadkach wystarczy optymalizacja jednego kryterium, by znacznie poprawić jakość pracy magazynu. Jako firma z dużym doświadczeniem na rynku proponujemy najwyższej jakości platformy przeładunkowe, mostki przeładunkowe czy naprowadzacze kół, które pozwolą znacznie usprawnić pracę magazynu.