Planując otworzyć sklep internetowy, musisz podjąć ważną decyzję dotyczącą sposobu magazynowania towarów. Możesz zainwestować w magazyn własny lub zdecydować się na tzw. fulfillment. Sprawdź, jakie plusy ma każde z tych rozwiązań i które warto wybrać. Dowiedz się także, jak pomoże Ci Prodock, jeśli zdecydujesz się na własny obiekt magazynowy.
Spis treści
- Specyfika branży e-commerce a przestrzeń magazynowa
- Jakie są zalety outsourcingu logistyki?
- Poznaj zalety własnej infrastruktury
- Co powinien zawierać projekt magazynu dla e-commerce?
- Prodock – rozwiązania dla Twojego magazynu
Specyfika branży e-commerce a przestrzeń magazynowa
Założenie sklepu internetowego jest dzisiaj jednym z najlepszych pomysłów na biznes. Jednak rozpoczęcie działalności w branży e-commerce nie polega jedynie na stworzeniu atrakcyjnej witryny sprzedażowej. Kluczowy problem, z jakim muszą zmierzyć się przedsiębiorcy, dotyczy sposobu składowania towarów oraz obsługiwania zamówień.
Do wyboru są dwa rozwiązania:
- zainwestowanie w magazyn własny,
- skorzystanie z usługi fulfillment, czyli przekazania zadań magazynowych zewnętrznej firmie (tzw. outsourcing).
Obie opcje mają wiele zalet, jednak każda z nich zaspokaja nieco inne potrzeby. Za chwilę dowiesz się więcej na ten temat, co pomoże Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojej firmy.
Jakie są zalety outsourcingu logistyki?
Fulfillment nazywany jest również outsourcingiem logistyki, ponieważ polega na przekazaniu zadań związanych z magazynowaniem towarów i obsługą zamówień zewnętrznemu operatorowi. Taki usługodawca zapewnia zatem powierzchnię magazynową, a dodatkowo zajmuje się kompletacją przesyłek i wysyłaniu ich do klientów sklepu.
Do najważniejszych zalet opcji fulfillment jest bez wątpienia niższy koszt rozpoczęcia biznesu, ponieważ nie trzeba inwestować w zakup lub wynajem obiektu magazynowego. Nie jest również konieczne zatrudnianie pracowników ani zarządzania procesami magazynowymi. Można zatem skupić się wyłącznie na handlu, czyli najważniejszym elemencie działalności sklepu.
Poważną wadą outsourcingu logistyki jest jednak brak kontroli nad obsługą zamówień. Jeśli operator nie zapewni wysokiej jakości usług, sklep może odnotować spadek klientów, a więc także przychodów. Ponadto usługa fulfillment przeznaczona jest głównie dla firm mających już ugruntowaną pozycję na rynku i mogących zapewnić określoną liczbę zamówień w miesiącu.
Poznaj zalety własnej infrastruktury
Posiadanie własnego magazynu zwykle nie jest problemem dla sklepów stacjonarnych, które rozszerzają działalność o handel online. Pozostałe firmy mogą natomiast wynająć powierzchnię magazynową, co ogranicza koszty inwestycyjne.
Zaletą posiadania swojego magazynu jest przede wszystkim pełna kontrola nad całym procesem sprzedaży. Można więc uniknąć wielu niedociągnięć związanych np. z brakami magazynowymi, niewłaściwą kompletacją zamówień lub pakowaniem przesyłek, czy wreszcie opóźnieniami w wysyłce towarów. Jest to niezwykle ważne dla nowych firm, które są dopiero na etapie promowania sklepu i pozyskiwania klientów. Z wielu badań wynika bowiem, że sposób obsługi zamówień ma fundamentalne znaczenie przy wyborze sklepu przez kupujących.
Co powinien zawierać projekt magazynu dla e-commerce?
Jeśli zdecydujesz się na własny magazyn, niezwykle ważne jest, by go odpowiednio zaprojektować. Przede wszystkim obiekt musi być podzielony na strefy i dostosowany do obsługi konkretnych towarów. Innych rozwiązań będą wymagały produkty wielkogabarytowe, a innych przedmioty drobnicowe. Kluczowy będzie zatem wybór odpowiednich systemów regałowych oraz wózków transportowych.
Ważne będą także platformy przeładunkowe, które warto wyposażyć w nowoczesne urządzenia usprawniające rozładunek i załadunek towarów. Przykładowo, rampa hydrauliczna umożliwi szybkie wyrównanie poziomów między autem dostawczym i magazynem, a więc ułatwi sprawny transport ładunków wózkami. Z kolei odpowiedni fartuch uszczelniający zabezpieczy ładunki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, czyli ograniczy straty i zwiększy komfort pracy załogi.
Prodock – rozwiązania dla Twojego magazynu
Choć fulfillment jest wygodnym rozwiązaniem, warto rozważyć także własny magazyn, który znacznie lepiej pomaga dbać o najwyższą jakość obsługi klientów. Jeśli zdecydujesz się na zainwestowanie w taki obiekt, w jego odpowiednim zaplanowaniu i wyposażeniu pomoże Ci Prodock. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci ofertę nowoczesnych urządzeń takich jak platforma przeładunkowa, czy rękaw uszczelniający, które pomogą Ci rozwijać biznes e-commerce.