Awarie bram przemysłowych to duży problem w magazynie, szczególnie gdy do usterki dojdzie przy platformie przeładunkowej. Niemal zawsze skutkuje to przymusową przerwą w działalności obiektu, co generuje poważne straty – nie tylko finansowe, ale też wizerunkowe. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny awarii bram przemysłowych oraz jak można im skutecznie zapobiegać.
Spis treści
- Awaria – nerwy i koszty, których lepiej unikać
- Jakie są najczęstsze przyczyny awarii bram przemysłowych?
- Jak zapobiegać wystąpieniu awarii?
- Na czym polega serwis bramy przemysłowej?
- Solidne wyposażenie i regularny serwis to podstawa!
Awaria – nerwy i koszty, których lepiej unikać
W każdym magazynie bramy przemysłowe należą do najważniejszych elementów wyposażenia, ponieważ stanowią część ciągów komunikacyjnych służących do transportowania towarów w obrębie obiektu. Ich ewentualne awarie zwykle więc całkowicie dezorganizują pracę, co skutkuje poważnymi konsekwencjami. Każdy przestój w działalności magazynu grozi opóźnieniami w dostawie lub odbiorze ładunków, a w efekcie naraża na kary finansowe czy nawet utratę klientów. Nie ma wątpliwości, że awarie są niekorzystne i lepiej ich unikać.
Jakie są najczęstsze przyczyny awarii bram przemysłowych?
Przyczyny awarii bram przemysłowych są różne, jednak zwykle wynikają bezpośrednio z ich intensywnej eksploatacji lub oddziaływania czynników zewnętrznych. Do najczęstszych powodów usterek tych elementów wyposażenia zakładu zalicza się m.in.:
- nieumiejętną wymianę części – np. zastosowanie niewłaściwych bezpieczników może być powodem uszkodzenia centrali sterującej,
- nieprawidłowe użytkowanie konstrukcji – np. zbyt silne szarpanie bramą,
- błędy podczas awaryjnego otwierania bramy po utracie zasilania – skutkiem tego może być np. uszkodzenie siłownika w wyniku jego niewysprzęglenia,
- uszkodzenia mechaniczne – np. z powodu uderzenia w bramę samochodu dostawczego czy też oparcia o nią ciężkich przedmiotów,
- naturalne zużycie poszczególnych elementów konstrukcji,
- niewłaściwą konserwację,
- niską jakość bramy.
Na awarie są szczególnie narażone firmy wyposażone w bramy przemysłowe zamontowane w strefie przeładunkowej, gdzie znajduje się rampa rozładowcza. Powodem tego są niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz większe ryzyko uszkodzenia mechanicznego konstrukcji przez pojazdy dostawcze i wózki transportowe.
Jak zapobiegać wystąpieniu awarii?
Warto podkreślić, że ryzyko awarii bram przemysłowych można znacząco obniżyć przede wszystkim poprzez montaż solidnych konstrukcji wyposażonych w systemy zabezpieczające przed usterkami. Przykładowo, dostarczana przez Prodock brama segmentowa Thermo może mieć zabezpieczenie dolnej krawędzi, dzięki której nie dojdzie do jej uszkodzenia w wyniku napotkania przeszkody podczas zamykania skrzydła.
Awariom bram przemysłowych można również skutecznie zapobiegać poprzez:
- właściwe użytkowanie konstrukcji (zgodnie z wytycznymi producenta opisanymi w dokumentacji technicznej),
- prawidłową konserwację,
- stosowanie oryginalnych części zamiennych,
- regularne przeglądy i serwisowanie.
Szczególnie ważny jest ostatni punkt, dlatego szerzej opisujemy go niżej.
Na czym polega serwis bramy przemysłowej?
Należy pamiętać, że bramy przemysłowe powinny być regularnie poddawane przeglądom technicznym oraz czynnościom konserwacyjnym. W przypadku konstrukcji segmentowych z napędem elektrycznym kontrola bezpieczeństwa wykonywana przez serwisanta powinna odbywać się co najmniej raz w roku. Jeśli brama jest intensywnie eksploatowana, warto przeprowadzać przeglądy kontrolne częściej – nawet raz na kwartał. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji, których uzupełnieniem są inne elementy takie jak platforma przeładunkowa, czy fartuchy uszczelniające przy rampie rozładowczej.
Regularny serwis jest najlepszym sposobem na uniknięcie awarii, ponieważ w jego zakresie wykonywane są wszelkie czynności zapobiegające wystąpieniu usterek. Obejmują one m.in.:
- kontrolę działania konstrukcji,
- przegląd poszczególnych podzespołów,
- wymianę zużytych lub uszkodzonych części (np. linek lub uszczelek),
- prace konserwacyjne np. usunięcie zabrudzeń, smarowanie elementów metalowych (np. prowadnic).
Solidne wyposażenie i regularny serwis to podstawa!
Awarie bram przemysłowych nie muszą być problemem w Twoim magazynie, o ile wybierzesz solidne konstrukcje i będziesz przestrzegać najważniejszych zasad ich prawidłowej eksploatacji. Wysokiej jakości bramy rolowane i segmentowe znajdziesz w ofercie Prodock. Zapewnimy Ci również ich regularny serwis oraz szybkie usuwanie ewentualnych usterek. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci pełną ofertę w tym zakresie.