baza wiedzy

Domki przeładunkowe – kiedy stanowią dobre rozwiązanie? Eksperci Prodock wyjaśniają

domki przeładunkowe

Jednym z ciekawszych rozwiązań ułatwiających przyjmowanie towaru do hali magazynowej są domki przeładunkowe. Cechą charakterystyczną tych kompletnych konstrukcji jest ich zewnętrzny montaż do elewacji pomieszczenia, co niesie za sobą szereg korzyści. Dowiedz się, na czym te polegają, a także kiedy warto zastosować ten rodzaj systemu przeładunkowego. Być może sprawdzi się właśnie w Twojej firmie!

Czym dokładnie są domki przeładunkowe?

Jak sama nazwa wskazuje, domek jest kompletną konstrukcją stalową składającą się ze ścian i stropu, która stanowi samodzielny i niezależny dok przeładunkowy. Wyposażony jest on w otwór z uszczelnieniem, a także podest z rampą. Jest to więc rodzaj śluzy zewnętrznej, która łączy halę magazynową z pojazdem dostawczym (ciężarówką) i przez to stwarza optymalne warunki podczas transportowania towarów. Warto mieć świadomość, że domki nie tylko zabezpieczają ładunki przed działaniem czynników atmosferycznych, ale są też w stanie utrzymać taką samą temperaturę i klimat, jakie panują w magazynie, co ma niebagatelne znaczenie dla zachowania odpowiednich warunków dla niektórych towarów np. żywności.

Za co cenione są domki przeładunkowe?

Największą zaletą tych konstrukcji jest to, że są to niezależne moduły, które można w łatwy sposób mocować do zewnętrznych ścian budynków. Najczęściej robi się to prostopadle bądź pod kątem np. 30°. Domki można montować pojedynczo, ale są także rozwiązania szeregowe. W zależności od potrzeb, konstrukcje takie mogą być nieizolowane bądź ocieplane w celu zachowania wewnątrz śluzy określonych temperatur.
Atutem tych jednostek konstrukcyjnych jest również możliwość dopasowania do nich wszelkiego rodzaju ramp przeładunkowych — na przykład takiej, jaką ma w ofercie firma Prodock, czyli rampy ramowej z hydraulicznie wysuwaną wargą.

 

domki przeładunkowe prodock

 

Kiedy warto zastosować domek przeładunkowy?

Charakterystyczne cechy omawianych konstrukcji sprawiają, że wykorzystuje się je w bardzo konkretnych sytuacjach. Trudno wymienić je wszystkie, dlatego zwrócimy uwagę tylko na te najważniejsze, które są najczęstszym powodem sięgania po to rozwiązanie:

  • brak jest możliwości zamontowania rampy wewnętrznej z powodów technicznych,
  • nie opłaca się ze względów ekonomicznych modernizować halę magazynową – domki są ruchome i można je po prostu dostawić wyłącznie na okres wynajmowania obiektu,
  • priorytetem jest maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej (wewnętrzne konstrukcje przeładunkowe tę powierzchnię by ograniczyły),
  • plac koło hali magazynowej uniemożliwia prostopadłe parkowanie ciężarówek – w tym przypadku stosuje się domki przeładunkowe montowane pod kątem,
  • konieczne jest zachowanie odpowiednich warunków rozładunku ze względu na specyficzne wymagania określonych towarów dotyczące np. temperatury lub czystości,
  • wskazane jest zadbanie o większą efektywność energetyczną hali magazynowej — domek stanowi rodzaj śluzy, która chroni budynek przed utratą ciepła.

Domki przeładunkowe – kiedy stanowią dobre rozwiązanie? Eksperci Prodock wyjaśniają

 

Warto podkreślić, że najczęściej na domek przeładunkowy decydują się przedsiębiorcy, którym zależy na optymalnym wykorzystaniu powierzchni magazynowej, bądź otoczenie hali utrudnia swobodny dojazd ciężarówek bezpośrednio pod rampę w budynku. W pierwszym przypadku chodzi więc o ekonomiczną kalkulację, w drugim natomiast o możliwość pokonania barier technicznych. Z rozwiązania tego bardzo często korzystają także przedsiębiorstwa z branży spożywczej i rolnej, gdzie zachowanie rygorystycznych warunków przeładunku towarów jest priorytetem.

Trzeba przyznać, że domki przeładunkowe cieszą się dużą popularnością. Bez wątpienia jest to prosty sposób na rozwiązanie wielu problemów związanych z zapewnieniem optymalnych warunków transportu ładunków między samochodami a magazynem. Warto zauważyć, że jest to też bardzo wygodne rozwiązanie – mobilność konstrukcji sprawia, że można zaoszczędzić na kosztach modernizowania obiektów w przypadku gdy się je wyłącznie wynajmuje. Jeśli jesteś zainteresowany domkami, zapytaj o nie ekspertów w firmie Prodock!