Jak zastosowanie nowoczesnych technologii w dokach przeładunkowych wpływa na efektywność logistyki?

nowoczesne-technologie-w-dokach-przeładunkowych

Logistyka należy do najprężniej rozwijających się branż, a nowoczesne technologie tylko przyspieszają ten rozwój. Różne innowacyjne rozwiązania techniczne znajdują szerokie zastosowanie na każdym etapie całego procesu, w tym również w miejscu załadunku i rozładunku towarów. W jaki sposób mogą one wpłynąć np. na pracę doków przeładunkowych? Jakie systemy sprawiają, że czynności związane z tymi procesami przebiegają szybciej, sprawniej i bezpieczniej? Zachęcamy do lektury!

 

Wpływ technologii na współczesną logistykę

Systemy zarządzania magazynem. Oprogramowanie integrujące floty ze składowiskami i dostarczające dane m.in. na temat położenia transportu w czasie rzeczywistym. Rozwiązania pozwalające optymalizować trasy i rozkład ładunków w miejscu przeładunku. To jedynie część aspektów, w których technologia wpłynęła na funkcjonowanie logistyki. Zarówno robotyka i systemy automatyzacji, jak i sztuczna inteligencja mają silne oddziaływanie na całą branżę. Wiele z nich również funkcjonuje w miejscu, gdzie towary są przeładowywane. Obecne doki przeładunkowe wyposaża się w rozmaite nowoczesne urządzenia, poprawiające nie tylko wydajność, ale i zwiększające bezpieczeństwo. Więcej o tym piszemy poniżej.

Automatyzacja doków przeładunkowych: klucz do zwiększenia wydajności

Możliwość przeładowania towarów z jednego pojazdu na drugi lub umieszczenia ich w magazynie z minimalnym udziałem człowieka ma duży wpływ na tempo prac. Zautomatyzowanie procesów przenoszenia np. palet czy innych jednostek ładunkowych, przez wykorzystanie np.:

  • odpowiedniego systemu napędowego (m.in. rolek, łańcuchów lub taśm),
  • układu wysuwanych wideł,
  • systemu płoz hydraulicznych…

… oraz innych elementów umożliwia znaczne zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa pracy. Obowiązki personelu bowiem wiążą się – z jednej strony – z rosnącym zmęczeniem ze strony jego członków w toku ich realizacji, a z drugiej – potencjalnymi błędami. Nowoczesne systemy przeładunkowe z kolei dostosowane są do dużych obciążeń. Charakteryzuje je również wysoka powtarzalność wykonywanych czynności. To z kolei nie tylko przyspiesza pracę, ale i redukuje liczbę potencjalnych wypadków i ich konsekwencji – począwszy od uszczerbku na zdrowiu pracowników, po uszkodzenie towarów.

Inteligentne systemy zarządzania dokami: optymalizacja procesów logistycznych

Wyżej wspomniana sztuczna inteligencja ma również duże przełożenie na logistykę na etapie przeładunku. Do organizacji tego procesu wykorzystuje się m.in. inteligentne systemy zarządzania dokami. Składają się one z szeregu komponentów, które mają usprawnić pracę całego łańcucha dostaw. Dzięki nim można łatwiej koordynować przydzielanie pojazdów do konkretnych doków, co pozwala skrócić, a nawet wyeliminować przestoje oraz ograniczyć błędy w tym zakresie.

W efekcie zwiększa się przepustowość (a zarazem skraca się czas dostawy do klienta końcowego), ale nie tylko. Dzięki temu, że takie oprogramowanie pozwala zbierać dane historyczne, można przeprowadzić kompleksową analizę dotyczącą np. błędów lub innych czynników, które utrudniały przebieg procesu.

doki-przeładunkowe

Redukcja czasu załadunku i rozładunku dzięki nowoczesnym technologiom

Nietrudno orzec, że wymienione rozwiązania mają znaczący wpływ na funkcjonowanie całego łańcucha logistycznego. Z jednej strony skuteczniejsze zarządzanie flotą, a z drugiej – platformy przeładunkowe wyposażone w systemy usprawniające załadunek i rozładunek towarów mają ogromny wpływ na to, jak szybko się one odbywają. W praktyce więc, dzięki wyeliminowaniu przestojów i potencjalnych błędów w zarządzaniu, przeładowanie jednostek ładunkowych trwa kilka minut, czyli co najmniej kilka razy krócej niż w sytuacji, gdy za wykonanie tego zadania odpowiedzialny jest człowiek.

Dodatkowo współczesna logistyka wykorzystuje oprogramowanie umożliwiające efektywniejsze rozłożenie towarów na naczepie lub w kontenerze. Wystarczy podać tylko ich dane, by aplikacja wskazała najoptymalniejsze rozłożenie pakunków.

Długoterminowe korzyści z inwestycji w innowacyjne technologie dokowe

Nowoczesne technologie używane w logistyce mają szereg zalet. Począwszy od usprawnienia procesów związanych z przewozem, załadunkiem i rozładunkiem, po zwiększenie bezpieczeństwa na każdym etapie transportu i zarządzania towarami w magazynie. Inwestycja w takie systemy więc może w przyszłości przyczynić się do poprawienia wydajności całej organizacji. Jako specjaliści od takich instalacji zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Gwarantujemy, że wśród propozycji firmy Prodock znajdziesz rozwiązania, które mogą pomóc Ci zyskać przewagę nad konkurencją. Już teraz zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz