Stanowisko załadowcze i rozładowcze jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w magazynie. W szczególności na ryzyko różnych wypadków narażeni są pracownicy obsługujący doki i platformy przeładunkowe. Właśnie dlatego przepisy BHP zawierają wiele wytycznych dotyczących organizacji pracy w takich miejscach. Sprawdź, o jakie zalecenia chodzi i jak je w praktyce wdrożyć.
Spis treści
Bezpieczeństwo pracy na terenie doków
Na terenie doków rozładowczych występuje wysokie ryzyko wypadków, zarówno ze względu na charakter odbywających się tu prac, jak i wykorzystywany przy nich sprzęt. Do największych zagrożeń zalicza się m.in.:
- śliską nawierzchnię ramp sprzyjającą poślizgnięciom;
- dużą wysokość platform stwarzającą niebezpieczeństwo upadku;
- przeszkody powodujące ryzyko potknięcia np. rozlokowane na posadzce różne przewody, czy palety;
- wózki widłowe, które mogą najechać lub potrącić pracowników;
- ciężkie ładunki mogące np. przygnieść członków załogi.
Pewne niebezpieczeństwo stwarzają też auta transportowe podjeżdżające pod platformę przeładunkową. Przy nieprawidłowym manewrowaniu mogą uszkodzić nie tylko rampę, ale także spowodować wypadek z udziałem ludzi.
Ograniczenie ryzyka zagrożenia podczas załadunku i rozładunku
Przepisy BHP pomagają ograniczyć zagrożenia podczas prac załadunkowych i rozładunkowych głównie poprzez zalecenia dotyczące organizacji samego stanowiska załadowczo- rozładowczego. Przede wszystkim wskazują, aby rampa była dostosowana do wymiarów i masy obsługiwanych na niej ładunków. Jeśli jej wysokość przekracza 1 m, powinna być też zabezpieczona balustradami, aby chroniła pracowników przed upadkiem. W większości magazynów takie środki ochronne okazują się konieczne, ponieważ do obsługi tirów potrzebne są rampy o wysokości minimum 120 cm.
Niezwykle ważne jest także, aby utrzymywać powierzchnie platform w czystości i suchości. W tym celu należy więc stosować bramy lub drzwi, które powinno się zamykać zaraz po zakończeniu prac przeładunkowych.
W celu ograniczenia ryzyka wypadków z udziałem pojazdów należy też zadbać o odpowiednie wyznaczenie i oznakowanie tras przejazdu wózków widłowych. Zaleca się również stosowanie sygnalizacji świetlnej np. informującej pracowników o zbliżającym się pojeździe, czy też kierującego o możliwości wjechania w dany obszar.
Kontrola pojazdów, ładunków i kontenerów
Chcąc zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa na stanowisku przeładunkowym, warto również przeprowadzać kontrole – pojazdów, kontenerów i samych ładunków. Przykładowo, kontenery należy sprawdzić co najmniej pod kątem:
- ewentualnych uszkodzeń mechanicznych,
- szczelności,
- rodzaju użytych zabezpieczeń,
- oznakowania.
Jeśli chodzi o ładunki, to pod względem bezpieczeństwa powinno się zweryfikować wizualnie przede wszystkim ich zabezpieczenia, chroniące przed przesunięciem się lub przewróceniem towarów. Regularnie należy także kontrolować stan techniczny wszelkich pojazdów i urządzeń mechanicznych wykorzystywanych przy pracach załadowczych i rozładowczych.
Sprawne i bezpieczne rozładowanie towarów
W zachowaniu bezpieczeństwa na stanowisku załadowczym i rozładowczym pomagają także nowoczesne urządzenia, które przy okazji usprawniają prace załodze. Należą do nich m.in.:
- hydraulicznie podnoszone rampy – nie wymagają one ręcznej obsługi jak zwykłe mostki przeładunkowe i można je precyzyjniej połączyć ze skrzynią ładunkową auta dostawczego, co obniża ryzyko wypadków z udziałem ludzi i wózków widłowych;
- śluza uszczelniająca – dzięki niej można zabezpieczyć miejsce rozładunku przed czynnikami atmosferycznymi, a więc np. przed deszczem powodującym śliskość nawierzchni;
- bramy przemysłowe z napędem elektrycznym i specjalnymi zabezpieczeniami przed skutkami pęknięcia linek oraz sprężyn;
- naprowadzacze kół i odbojniki – pomagają one kierowcom tirów prawidłowo zadokować pojazd przy platformie rozładowczej.
Warto też pamiętać, że zgodnie z przepisami BHP cała załoga powinna być odpowiednio przeszkolona w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Zabezpiecz stanowisko załadowcze i rozładowcze
Już wiesz, jak zabezpieczyć stanowisko załadowcze i rozładowcze zgodnie z przepisami BHP? Więcej podpowiedzi, jak to zrobić prawidłowo i skutecznie, znajdziesz na naszym blogu. Koniecznie sprawdź też ofertę Prodock, ponieważ znajdziesz w niej wiele wymienionych wyżej urządzeń, które pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy swoim pracownikom.