Przy obsłudze aut dostarczających i odbierających towary z magazynu pomagają różne nowoczesne urządzenia, które usprawniają przebieg wszystkich prac. Jednym z nich, który okazuje się szczególnie przydatny, jest rampa przeładunkowa z hydraulicznie podnoszoną wargą. Sprawdź, na czym polega jej działanie i dlaczego warto w nią wyposażyć magazyn.
Spis treści
Rampa przeładunkowa to obowiązkowe wyposażenie magazynu!
W każdym magazynie kluczową rolę odgrywa platforma przeładunkowa, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić obsługę samochodów dostawczych zajmujących się transportem magazynowanych towarów. Konstrukcja ta ma za zadanie połączyć podłogę hali z posadzką auta i stworzyć w ten sposób ciąg komunikacyjny, który umożliwia swobodne przenoszenie ładunków między obiektem a samochodem. Dlaczego ma to tak duże znaczenie, wyjaśniamy poniżej.
Dlaczego warto zainwestować w rampę przeładunkową?
Bez rampy załadowanie lub rozładowanie auta dostawczego musi odbywać się na placu przed halą magazynową. Co więcej, wymaga użycia siły ludzkich rąk oraz specjalnych urządzeń mobilnych, zapewniających dostęp do skrzyni ładunkowej pojazdu. W takiej formie obsługa samochodów jest mało komfortowa, wiąże się ze sporym ryzykiem uszkodzenia towarów i przede wszystkim zajmuje mnóstwo czasu.
Dlatego większość firm stawia na platformy przeładunkowe, które eliminują powyższe problemy. Jako że tworzą pomosty łączące bezpośrednio skrzynię ładunkową auta z halą, transportowanie po nich ładunków odbywa się znacznie szybciej. Można to robić od razu wózkami widłowymi, które bez problemu mogą prosto z hali wjechać do pojazdu i wyładować lub załadować palety z towarem.
Rampa z hydraulicznie podnoszoną wargą – co ją wyróżnia?
Do połączenia budynku magazynowego z zaparkowanym przy nim samochodem dostawczym może służyć prosty mostek przeładunkowy. Jest to nic innego jak stalowa lub aluminiowa klapa przymocowana do betonowej rampy, którą należy podnieść, zanim auto podjedzie pod halę, a potem opuścić w taki sposób, by oparła się o skrzynię ładunkową zadokowanego już pojazdu.
Wszystkie te czynności należy wykonać ręcznie, co jest poważną wadą mostku w przypadku obsługiwania dużej liczby aut, bo zajmuje zbyt wiele czasu. Poza tym taka konstrukcja nie sprawdza się, gdy występuje spora różnica w poziomach między halą a skrzynią samochodu, co dość często się zdarza ze względu na zróżnicowane modele pojazdów dostawczych.
Alternatywą, która rozwiązuje powyższe problemy, jest rampa hydrauliczna. W jej przypadku pomost podnoszony jest automatycznie za pomocą siłownika, czyli bez użycia siły ludzkich rąk. Co więcej, jest ona wyposażona również w hydraulicznie podnoszoną wargę, czyli dodatkowy element, który pozwala na bardzo precyzyjne połączenie platformy z naczepą (bez szczelin utrudniających przejazd wózkom widłowym).
Taka zautomatyzowana rampa rozładowcza znacznie przyśpiesza i ułatwia obsługę transportów w porównaniu z tradycyjnym mostkiem. Ma nad nim jeszcze jedną istotną przewagę, ponieważ jest dostosowana do niemal wszystkich aut dostawczych bez względu na wysokość ich skrzyni ładunkowej. Co więcej, odznacza się tzw. sprężystością skrętną, dzięki czemu pozostaje stabilna nawet przy jednostronnym obciążeniu, czego nie można powiedzieć o zwykłych mostkach.
Jak sterować systemem hydraulicznym?
Nowoczesnym systemem hydraulicznym w rampie steruje się za pomocą specjalnego panelu wyposażonego w przyciski manewrujące. Należy go zamontować w pobliżu platformy, aby stamtąd w wygodny sposób podnosić i obniżać pomost do pożądanego poziomu.
Układ sterujący wymaga źródła zasilania, podobnie jak sama rampa hydrauliczna. Warto tutaj więc wyjaśnić, że w przypadku przerwy w dostawie prądu urządzenie automatycznie się blokuje, aby nie dopuścić do niekontrolowanego upadku pomostu. Po wznowieniu zasilania układ sterujący wystarczy zresetować, aby móc za jego pomocą ponownie manewrować sprzętem.
Sprawdź nasze rampy przeładunkowe z hydraulicznymi rozwiązaniami!
Jeśli interesują Cię nowoczesne systemy przeładunkowe takie jak rampa hydrauliczna, skontaktuj się z Prodock. W naszej ofercie znajdują się różne modele takich urządzeń – ramowe i konsolowe oraz z wysuwaną lub podnoszoną wargą. Chętnie wyjaśnimy Ci ich działanie i pomożemy dopasować najlepszy wariant platformy do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.